Sügise alguse puhul avaldas endine riigihalduse minister ja Keskerakonna liige Janek Mäggi Päevalehes arvamuse, et inimestele tuleb maksta nii vähe palka kui võimalik (EPL 23.09). Siis pidavat ka riik ja firmad hästi toimima. Eks see ju mõne ettevõtja seisukohast tõsi ka on. Ettevõtte eesmärk on ju siiski kasu teenimine ja mis riiki puutub, siis ka mina olen arvamisel, et asjatult ei peaks ühelegi riigiametnikule ülikõrget palka maksma.
Juba mitu aastat on akadeemilised ametiühingud juhtinud tähelepanu nii teaduse kui ka kõrghariduse alarahastusele. Möödunud aastal toimus suur läbimurre, kui teadusele suunati soovitud protsent SKPst, isegi natuke rohkem. Ka tuleva aasta riigieelarves on sellega arvestatud. Kuid kõrgharidus on jäänud vaeslapse rolli. Isegi kui riigieelarvest eraldatakse ülikoolidele rohkem raha, siis leiab see enne lektori palgafondi jõudmist kümme muud kohta, kuhu peitu pugeda. Lektoril tuleb ülikooli järgneva aasta eelarvet vaadates nukralt tõdeda Gunnar Grapsi laulusõnadega „Mul jällegi on ainult tühjad pihud“.
Kuid siin tulebki appi Janek Mäggi nõuanne: inimesele tuleb maksta nii vähe palka kui võimalik! Hea õppejõud, lahku töölt! Näita välja, et sulle makstakse vähem palka, kui on „võimalik“. Ära karda!
Uuringud on näidanud, et inimesed, kes vahetavad tihedamini töökohta, teenivad rohkem. Väärtusta ennast, vali ise endale sobiv töökeskkond, kus sul on meeldiv olla ning sind väärtustatakse väärilise palgaga! Tee nii, et seesama „võimalikult vähe“ tööandja rahakotis oleks „võimalikult suur“ sinu rahakotis.
Ja seda saad sa teha kahte moodi: kas astud ametiühingusse ning näitad koos kolleegidega, et ühtsuses peitub jõud või siis vahetades töökohta. Usu, töökohti on ka väljaspool ülikooli, kus sa töötad. Ja need on paremini tasustatud! Ära lase mugavustsoonil ennast uinutada. Ma tean küll, et on üsna turvaline jätkata juba sissetallatud rada oma igapäevases keskkonnas, kuid ka väljaspool seda on elu. Nii eraettevõtetes kui ka teistes haridusasutustes.
Ehk märkab lõpuks ka lugupeetud haridus- ja teadusminister kõrgkoolide vajadust õppejõudude järele, kui ülikoolid on õppejõududest tühjenenud ning neid hakatakse vastavalt väärtustama. Senini seda tehtud ei ole ja tundub, et ka tuleval aastal seda ei tehta. Vähemalt riigi poolt mitte.
Olen oma eluteel aru saanud, et kui inimene ise end ei väärtusta ja endast lugu ei pea, siis ei väärtusta teda ka teised. Miks peaks õppejõud siinjuures erand olema? Väärtusta ennast!